Nejlepší WordPress pluginy pro obsahové weby podle mě
V lednu 2009 jsem instaloval svůj první WordPress. Od té doby jsem už rozběhl docela hodně webů a poslední dva roky mám své ustálené kombo pluginů. Ty řeší, aby byl web SEO friendly, rychlý a dostal jsem vlastní obsahové prvky tam, kam potřebuji.
Nejsem žádný vývojář, proto většinu problémů, které jsem kdy chtěl s WordPressem odladit, řeším pomocí pluginů. Zároveň nemám weby jako úplný koníček, proto mám raději placená řešení. Placený vývojář je motivovaný, k dispozici máte podporu a rychlé reakce u nových verzí CMS nebo změn prostředí, na které plugin reaguje (aktualizace Google vyhledávání a podobně).
Nejlepší pluginy jsem rozdělil do oblastí, které mi řeší.
Rychlost webu
Svižný web je základ pro uživatele. Dlouhé načítání lidi otravuje. Někdy je na vině pomalé připojení, jindy slabý hardware, ale často web samotný. A tak je to věc, kterou řeším vždy a všude. Rychlost je už chvíli větší SEO téma (viz Core Web Vitals), ale nečekejte od toho zázraky. Chcete hlavně spokojené uživatele.
WP Rocket
Odladit rychlost webu znamená vyřešit několik poměrně odlišných oblastí. Vyzkoušel jsem hodně neplacených řešení, ale jako nejlepší mi nakonec vyšel tento plugin.
👉 Tip: Nejlepší pluginy pro WordPress?
Snadno s ním i jako laik nastavíte cache webu, kritické CSS pro jednotlivé typy stránek i konkrétní URL, minifikaci zdrojů i odložené načítání. Hodně jsem ocenil, že autoři opravdu rychle reagují na nové požadavky, které si u Core Web Vitals vymýšlí Google.
Cenový model jsem velmi dostupný a platíte si podporu na rok:
- 1 web 49 USD
- 3 weby 99 USD
- neomezeně webů 249 USD
Nad tři weby vás skoro kompletně vyřešená rychlost webu vyjde na necelých 6 tisíc korun ročně. WP Rocket se nevěnuje obrázkům, ty řeší s jiným pluginem, o které píši o kousek níže.
Pro tip: Sledujte Black a Cyber Friday akce, WP Rocket nabízí slevy. Ideálně se registrujte do newsletteru předem.
Stahujte: WP Rocket
Imagify
Imagify řeší kompresi obrázků a donedávna zajišťoval pro WordPress podporu pro obrázkový formát WebP. Ten už nově podporuje i WordPress samotný, ale díky Imagify můžete ze všech už existujících obrázků udělat WebP a zobrazovat ho na webu, když jej načte podporovaný prohlížeš.
Imagify ale hlavně řeší kompresi obrázků, jakmile je nahrajete na web. Nastavíte si, jak moc chcete komprimovat a plugin se postará o zbytek.
Do 20 MB komprese měsíčně je plugin zdarma. Do 500 MB měsíčně za 4,99 USD měsíčně. Za 9,99 USD máte žádný limit nemáte a díky API klíči plugin může běžet na neomezeném množství webů. Ideální modl.
Pro tip: Sledujte Black a Cyber Friday akce, Imagify také nabízí slevy. Ideálně se registrujte do newsletteru předem.
Stahujte: Imagify
SEO
WordPress je skvělá platforma. Ale celá léta trestuhodně ignoruje mnoho funkcí, které využijete, když chcete cíleně získávat více návštěvnosti z Google nebo Seznamu. To je pochopitelně příležitost pro tvůrce pluginů.
WordPress Instant Indexing Plugin
Plugin, který váš obsah po aktivaci a nastavení Indexing API od Google dokáže zdarma odeslat k indexaci právě přes toto API. I když pochází z dílny autorů pluginu RankMath, funguje i bez něj.
Indexing API od Google je nástroj určený primárně pro vývojáře webů a majitele obsahu, aby mohli rychleji oznámit Google o nových nebo aktualizovaných stránkách na jejich webech.
Toto API bylo navrženo hlavně pro obsah, který se často mění nebo pro webové stránky, kde je důležité, aby se nový obsah objevil ve výsledcích vyhledávání co nejrychleji, jako jsou stránky s událostmi nebo živým obsahem.
Stahujte: zde
RankMath
Jde o relativně mladý SEO plugin, který se rozhodl narušit značnou dominanci konkurenta od Yoast. Mně při zkoušení zaujal drobnými vychytávkami, jako možností mít noindex v hlavičce pro štítky, kde nejsou právě články. Od té doby sleduji, jak tvůrci reagují na možnosti, které v SEO vytváří Google. RankMath tak tak má Guttenberg blok pro FAQ nebo How To strukturovaná data v obsahu.
V placené verzi navíc nabízí kredity na systém, který analyzuje obsah konkurence v Google pro vybraný dotaz. Při psaní obsahu vám pak doporučuje, jaké fráze použít.
Jestli běžíte na Yoast SEO pluginu, migraci plugin vyřeší za vás. Hodně podrobností najdete i v této recenzi RankMath od Webhostingcentrum.
Stahujte: RankMath
Obsahové a reklamní prvky
Když chcete do obsahu článků, stránek nebo sidebarů dostat něco pokročilejšího, základní WordPress opět nestačí. Mám na to sadu tří pluginů.
Widget Options
Tento skvělý plugin umí několik triků. Můžete s ní nastavit, na jakém zařízení nebude zvolený widget vůbec vidět. Z mobilní verze tak můžete skrýt bloky, které by uživatel na mobilu nejspíš nikdy neviděl a běží v nich třeba reklama.
Umí také vybrat vybrat skupinu obsahu nebo kategorie, v nichž se widget zobrazí nebo ukryje. To využijete při tématickém cílení reklamy nebo odkazových bloků. Bohužel neumí štítky, ty ale řeším s dalším pluginem.
Stahujte: Widget Options
Fixed Widget and Sticky Elements for WordPress
Když chcete nechat uživateli nějaký obsah v sidebaru přilepený na očích, když na desktopu skroluje článkem dolů, nastupuje tento plugin. Přidá jednoduchý checkbox v administraci každého widgetu.
Cetrálně si můžete nastavit v pixelech výšku odsazení od horní a spodní části webu.
Stahujte: Fixed Widget and Sticky Elements for WordPress
Advanced Ads
Propracovaný plugin, který umí zobrazit libovolný obsah v libovolné části webu. Rozhraní je dělané pro naprosté laiky, což považuji za velkou výhodu. Další skvělou funkcí je podmínkování zobrazení podle:
- typu uživatelova zařízení (mobil, tablet, desktop)
- typu obsahu (štítek, kategorie, konkrétní ID obsahu)
V článku a stránce jde podmínkovat podle HTML elementů a jejich pořadí. Snadno tedy nastavíte reklamní prvek třeba před poslední nadpis, když je štítek XY a zařízení desktop.
Pomocí dalších rozšíření lze dělat i pop upy, plovocí reklamy mimo(!) sidebar nebo horní či spodní lišty.
Stahujte: Advanced Ads
Pretty links
Skvělý plugin, který vám umožnuje centrálně řídit a aktulizovat odkazy, které používáte často pro prodej reklamy nebo affiliate. Umí:
- nastavit typ přesměrování
- tvar URL
- počítat statistiky
Ke koupi zde.
Reusable Blocks Extended
Skvělý plugin, který vytvoří přehledné rozhraní pro Guttenberg bloky, které jste si uložili jako vzory. Přiřadí jim i shortcode, pokud je chcete zapojit právě s jeho pomocí.
Stahujte: zde
Boj se spamem a bezpečnost webu
Díky své popularitě je WordPress pod neustálou palbou pokusů o napadení. Hodně jich vyřeší váš hosting, ale chránit se musíte sami.
Legenda boje se spamovými komentáři. Uděláte si zdarma účet, dostanete API a necháte plugin, aby filtroval spammery za vás. Funguje velmi dobře.
Stahujte: Akismet Anti-Spam
Wordfence Security
Robustní bezpečností plugin i zdarma umí velmi mnoho. Třeba hlídá, jestli zdrojový kód instalovaných pluginů odpovídá tomu z WordPress repozitáře. Parádní funkce. Umí blokovat i opakované pokusy o přihlášení a funguje prakticky jako firewall. Zvládne také 2FA autorizaci pro přihlášení k webu.
Stahujte: Wordfence
Jazykové mutace
Ne každá šablona, kterou si stáhnete, má komplet obsahové prvky v češtině. Jde to snadno napravit, aniž byste museli editovat zdrojový kód.
Loco Translate
Loco je podle mě standard pro překlady šablon. Vytvoříte v něm textový soubor pro jazykovou verzi a šablonu. V jednoduchém editoru pak překládáte jednotlivá slova či věty, které šablona používá. Je dobré si najít na webu kontext, v němž se věta objevuje, některé překlady si také můžete upravit (tykání, vykání, veselejší tón komunikace). Veškeré úpravy dostanete na web jediným kliknutím.
Stahujte: Loco Translate
Data v hlavičce nebo patičce
Občas je třeba přidat něco do hlavičky nebo patičky přímo ve zdrojovém kódu. Mnoho lidí řeší samostatné pluginy pro Facebook Pixel, tracking kód Google Analytics a podobně.
Tento plugin zdarma vám umožní přidat HTML, CSS nebo kus JavaScriptu do hlavičky nebo footeru. Má skvělé možnosti nastavení:
- filtrace sitewide nebo podle typu obsahu
- vyloučení konrétních stránek anebo článků
- použití podle typu zařízení uživatele (desktop, mobil)
Do webu s ním dostanete prakticky vše.
Stahujte: Header Footer Code Manager
Používáte nějaký zajímavý plugin? Dejte mi o něm vědět do komentářů.
- Koala - nejlepší AI editor článků
- Query Hunter - data z GSC do WordPressu
- SurferSEO - pro analýzu obsahu ze SERP a copywriting
- Sitebulb - crawler
- SEO Testing - Google Search Console data v turbo módu
- GPT for Sheets™ and Docs™
U mě je častý Public Post Preview – neveřejný náhled stránky, když klienti nechtějí lézt do administrace
Redirection – řeší 301 redirecty, sleduje 404
Co používáš na fotogalerie? Envira mi poslední dobou přijde zabugovaná a nemám alternativu 🙁
Redirecty řeší RankMath, netřeba další plugin.
Galerie používám klasický Guttenberg blok.
Ahoj, taky jsem na tom dost podobně s pluginama, mám své stálice 🙂 https://webspecialista.cz/5-wordpress-pluginu-ktere-vas-web-potrebuje/