Je Google Discover nejlepší zdroj informací pro ty, co nemají čas hledat?
Od doby, co jsem před dvěma lety přešel na mobil Pixel 5 od Google, jsem začal drtivou většinu obsahu konzumovat z Google Discover. Proč si myslím, že je nejlepší zdroj informací pro ty, co nemají čas hledat?
Co je Google Discover
Jde o automaticky generovaný feed článků na témata, o kterých si Google myslí, že vás zajímají. Dostupný je v mobilní aplikaci Google, u mobilů Pixel z dílny Google pak gestem z hlavní obrazovky.
Google s pokusy o takový feed začal už roce 2012 pod názvem Google Now. V roce 2018 jej Google předělal a máme tu Discover.
Jak Discover funguje
Díky přihlášení přes Google účet má od vás Google spoustu dat a hezky jej živí. Na pozadí probíhá klasifikace všeho, co sledujete a takovým dělením jsou i témata. A právě podle nich vám v Discover feedu doporučuje obsah. Vůbec nemusíte znát doporučené weby, ani nic aktivně hledat. Zdrojů dat pro doporučení má Google samozřejmě víc, tady je celkem pěkný přehled v češtině.
Na mobilu bych Discover přirovnal k běžnému feedu, jak jej znáte z Facebooku nebo Twitteru. Vidíte náhledový obrázek, titulek z článku, doménu webu a jak je obsah starý.
V základu nabízí Discover dvě stránky s články. Na další se nedá dostat, ale stačí feedu obnovit gestem a máte úplně nový výpis.
Obsah feedu můžete samozřejmě upravovat. K tomu slouží tečkové menu, kde můžete:
- říct, že tento konkrétní obsah vás nezajímá
- zrušit konkrétní téma
- zablokovat celou doménu, odkud článek pochází
- nahlásit problémový obsah
A právě kvůli možnosti aspoň nějaké moderace je Discover skvělý. Vyžadujte to sice vaši aktivitu, ale na rozdíl od Facebooku, který se vytrvale snaží, abyste nic nemohli zablokovat trvale, to tady jde.
Celý systém je samozřejmě jen reaktivní a staví na vaší minulosti. Takže třeba při cestování vám bude i po dokončení výletu nabízet články o oblasti, kde jste nedávno byli, pokud jste si o ní něco hledali.
Google samozřejmě také zkouší nabízet nová témata podle toho, jak je jeho databáze mají propojené podle relevance. Ne vždy se to dobře trefí, takže třeba článek o tom, že Michal David sice zhubnul, ale pořád jí bůček, šel rychle pryč a s tím, že Michal David mě jako téma opravdu nebere.
Tip: pro účty v Google Workspace musí admin Google Discover uživatelům povolit.
Výhodou také je, že aktuálně je v Discover nejsou žádné reklamy. Google ale už monetizaci testoval a logicky ji tam jednou bude chtít dostat.
Jestli jste ochotní věnovat trošku času tuningu témat, dostanete s Google Discover ke čtení kdykoliv zajímavý obsah s velmi dobrým cílením na to, co vás zajímá. Pro mě osobně je to po přečtení několika českých zpravodajských webů a Twitteru feedu hlavní zdroj informací v případě, že mě aktivně nezajímá nějaké nové téma. Pokud Discover neznáte, dejte mu šanci.
- Koala - nejlepší AI editor článků
- Query Hunter - data z GSC do WordPressu
- SurferSEO - pro analýzu obsahu ze SERP a copywriting
- Sitebulb - crawler
- SEO Testing - Google Search Console data v turbo módu
- GPT for Sheets™ and Docs™