Marantz Professional PODPACK1: levný, ale přitom kvalitní mikrofon
Z domu pracuji posledních 13 let a většina mých rozhovorů se odehrává online. Dřív to byl Skype, dnes nejčastěji Google Meet nebo Zoom. Dobré audio vybavení jsem dlouhodobě spíš ignoroval hlavně u mikrofonu. Po natáčení podcastu o SEO v roce 2023 v Vláďou Gajdošem jsem se rozhodl, že je čas na změnu.
Zatímco poslech mám mám vyřešení pomocí studiových monitorů Zeck F-52, mikrofon jsem používal obyčejný ze starých herních sluchátek.
Už delší dobu jsem měl sice pár kandidátů na lepší mikrofon, ale k akci jsem se nerozhoupal. Ale líbil se mi Vláďův mikrofon, protože:
- měl rozumný zvuk
- měl rovnou dlouhý kloubový stojan
A tak jsem ho objednal. Marantz Professional PODPACK1 podle mě není žádný hi tech kousek, ale práci odvede skvěle.
Jde kondezátorový mikrofon s integrovaným USB převodníkem s frekvenčním rozsahem 20 až 17,000 Hz a citlivostí -34dB +/-2dB.
Proč kondenzátorový mikrofon?
- Kvalita zvuku: Kondezátorové mikrofony poskytují obecně vysokou kvalitu zvuku s vyšší citlivostí a širší frekvenční odezvou. Umějí zachytit i jemné detaily zvuku.
- Vysoká citlivost: Kondezátorové mikrofony mají vysokou citlivost na zvuk, což znamená, že jsou schopny zachytit i velmi tiché zvuky.
- Nízký šum: Kondezátorové mikrofony mají obvykle nižší úroveň šumu než jiné typy mikrofonů. To znamená, že mohou být použity i v tichých prostředích a poskytnout čistý zvuk.
- Flexibilita: Kondezátorové mikrofony jsou obvykle menší a lehčí než jiné typy mikrofonů.
- Vysoká výstupní úroveň: Kondezátorové mikrofony mají obvykle vysokou výstupní úroveň, což znamená, že mohou poskytnout dostatečně silný signál bez nutnosti použití zesilovače.
Mně vyhovuje hlavně rozsah teleskopické sekce od 40cm do 70cm. Mám totiž dvoumetrový stůl z IKEA a proti němu na stěně zavěšené dva 23″ monitory.
Mikron tak musí být umístěný někde bokem, ale zároveň dosáhnout až k místu, kde sedím a neblokovat klávesnici. Uchycená je na pevno v k pracovní desce. Hlavní dvoudílné rameno je otočné a pro zpevnění jej podporují čtyři pružiny.
Otravný je snad jen USB kabel. Kdyby byl o metr delší, nezlobil bych se. Stejně tak by na rameni mohlo být nějak vyřešené místo pro vedení kabelu. Naštěstí jde vložit mezi dva zobáčky těsně na otočným kloubem a tam docela drží a současně fixuje kabel po celé délce ramena.
Výstupní zvuk mi vyhovuje. Dostal lepší prostor, basy a takovou tu celkovou „hřejivost“, kterou znáte z rádií i profi podcastů, kde ale mají řádově lepší techniku. Na mé pravidelné hovory a školení jsem s ním velmi spokojený a koupíte je za cenu okolo 1600,- Kč.
Ahoj Zdenku,
gratuluji ke zlepšení tvého zvuku na online mítincích a školeních.
Malý postřeh. Pokud bys zaznamenal trochu „echa“ sniž hlasitost mikrofonu. Pak se nebude snažit chytat odraz a nebude docházet k přebuzení.
Prozradím tajemství našeho rozhovoru. Na zlepšení tvého zvuku jsem nakonec použil AI nástroj na vylepšení řeči od Adobe podcast proto zníš 100x lepe než původní zvuk.
Ještě jednou děkuji za úžasný rozhovor.