Sledujte a zvyšujte produktivitu práce s Desktime
Chtěli jste někdy získat nezávislý a objektivní náhled na to, jak využíváte svůj pracovní čas na počítači? Řídíte tým lidí a zajímá vás, jestli nemá prostor pro zlepšení? Můžete stejně jako já zkusit povedenou online aplikace s Desktime.
O co jde?
Desktime je pro osobní využití jednou osobou zdarma a funguje v základu velmi jednoduše. Stáhnete si klienta do počítače, ten zapisuje všechny procesy a programy do online evidence, kde se na ně můžete podívat. Tam jsou děleny do tří základních skupin:
- produktivní
- neutrální
- neproduktivní
Desktime pak sleduje, kdy jste na počítači a ze získaných dat vám počítá produktivitu. Nemusíte jej zapínat ručně, umí naběhnout současně se systémem.
Jak poznám, co je práce a co ne?
Některé aplikace a webové stránky umí Desktime zařadit do příslušné kategorie produktivity sám. Například Facebook bude pro většinu lidí mimo Facebook marketéry nejspíše neproduktivní aplikace a Destime ji takto označí.
„Kouzlo“ ovšem nastává až tehdy, pokud Desktime sami řeknete, které aplikace má řadit do jakých škatulek. A jedna aplikace nemusí být v jedné škatulce napořád, protože do Desktime můžete jako další úroveň přidat i tzv. projekty. Takže v projektu A může být Facebook produktivní, v projektech B a C neproduktivní. Stinnou stránkou věci je, že učení není automatické, programy a weby musíte postupně přidat a zařadit jen vy sami.
Desktime je po instalaci dodatečného rozšíření do prohlížeče sledovat i jednotlivé webové stránky a i ty pak můžete příslušně řadit.
Aby toho nebylo málo, můžete ještě vytvořit vlastní kategorie ke sdružení typu aplikací nebo webovek. Já například mám hudba, video, e-mail.
Desktime má i možnost zapnout tzv. Private time, kdy se veškerý tracking zastaví. A také vás upozorní, pokud si myslí, že jste Private time zapomněli vypnout.
Řešení pro více lidí
Pro více než jednoho uživatele už musíte přejít na placený tarif (ceny zde). Všechny členy týmu pak můžete dělit do skupin a nastává ta správná „sranda“. Různé typy produktity pro programy a stránky můžete dávat jak jednotlivcům, tak i skupinám v týmu.
Malé mezi-resumé: program nebo stránku můžete zařadit do kategorie (produktivní/neutrální/neproduktivní), ta může být pro každého člena týmu nebo skupinu rozdílná a k tomu všemu můžete navrch přihodit vlastní škatulku typu hudba, video, e-mail, atp.
Uživatelům můžete nastavit i pracovní dobu včetně přestávek a Desktime se pak orientuje v tomto časovém okně. Do výsledných dat Desktime vnáší i drobný herní prvek, kdy uživatelé vidí, jak si se svou produktivitou vedou v týmu.
Čím větší ovšem tým je, tím pekelnější je naučit Desktime, kam program nebo webovky zařadit. Hodně záleží na tom, co má člen týmu dělat. Jestliže je okruh jeho činností malý a rutinní, není s nastavením třeba trávit moc času. Jakmile ale nějaký člen týmu musí například pracovně hodně surfovat po internetu, je třídění stránek mezi produktivní, neutrální a neproduktivní neskutečnou administrativou.
Výsledky
I tahle dřina se ovšem vyplatí. Získáte totiž perfektní přehled o tom, kdo v týmu jak využívá svůj čas. Odhalíte rezervy, které můžete využít ke zvýšení výkonu (nebo jinak…). Můžete takto sledovat i docházku, pokud je pro vás důležitá.
A netýká se to jen týmu, dokážete se tak podívat i na svůj pracovní čas a najít ty drobné minuty, které tu a tam proflákáte po Twitteru či jinde.
Desktime stojí pro jednotlivce minimálně za vyzkoušení. Zkuste si na sebe uplést bič a zjistit, kde byste mohli být výkonnější. Váháte? Podívejte se na video s představením Desktime níže.
- Koala - nejlepší AI editor článků
- Query Hunter - data z GSC do WordPressu
- SurferSEO - pro analýzu obsahu ze SERP a copywriting
- Sitebulb - crawler
- SEO Testing - Google Search Console data v turbo módu
- GPT for Sheets™ and Docs™
Díky za tip. Nemáte náhodou zkušenost a možnost porovnání s RescueTime?
To jsem bohužel nikdy nezkoušel, Desktime mi sednul jako pro mě, tak i pro tým, který mám na starosti.
Dotaz: všichni v týmu jsou s tím pohodě a ty seš si jistý, že nepřiohýbají aktivitu na počítači (čti = aktivní okna) kýženému cíli?
Podobnou šmírandu na mně zkoušeli naposledy v agentuře a mělo to dlouhodobě dost fatální následky na fluktuaci lidí (teda ne že by to byl jediný faktor).
Jsou s tím v pohodě, vědí, co a proč to dělá a jsou to pozice jiné úrovně, než jsi nespíš byl ty v agentuře:) Aktivním oknem to neošulíš, Desktime je zná všechny. Navíc, pokud máš dělat na počítači, těžko můžeš mít nějaké „fake“ okno, to ti stojí práce. Plus po pěti minutách neaktivity jsi podle Desktime neproduktivní.